Šiltnamio apšvietimas. Kokias lemputes rinktis?
Kaitinamosios lempos
Dažnai naudojamos kaip taškinė lemputė konkrečiam augalui arba nedidele augalų grupei apšviesti. Lempa turi būti kabinama mažiausiai 60 centimetrų atstumu nuo augalo (-ų). Šios lemputės įkaista, todėl jas reikia kabinti tokiose vietose, kuriuose jos netrukdytų darbui šiltnamyje.
Kaitrinės lemputės naudojamos kaip papildomas augalų šviesos šaltinis.
Kaitrinės lempos yra nebrangios, tačiau jų tarnavimo laikas yra trumpesnis nei 1000 valandų.
Fluorescencinės auginimo lempos
Šios lempos idealiai tinka augalams daiginti nes jie tradiciškai yra mėlynos šviesos spektro gale, o mėlyna šviesa skatina augimą. Kadangi šios lempos yra vėsesnės temperatūros, jas galima montuoti per 5-10 cm. nuo augalų. Laikui einant ir augalams paaugus lempas teks pakelti atitinkamai. Šios fluorescencinės lempos yra gana efektyvios ir gali pasiūlyti iki 20 000 naudojimo valandų.
Fluorescencinės auginimo lempos.
T-8 ir T-12 lemputės reiškia fluorescencines lempas, kai T reiškia lemputės skersmenį. Dabar jau galima įsigyti naujesnių fluorescencinių lempučių tipų kurios išskiria šviesą raudonajame spektre. Tokios lempos skatina augalų žydėjimą ir gali būti kombinuojamos su mėlynomis lemputėmis. Kartu jos suteikia visą augalams reikalingą šviesos spektrą. Ne taip senai rinkoje pasirodė viso spektro fluorescencinės lemputės. Taip pat galima įsigyti T-5 tipo lempučių, kurios skleidžia trigubai daugiau šviesos nei T-8 ar T-12 lempos, o suvartoja tą patį kiekį energijos.
Didelio intensyvumo (HID) lempos
Šio tipo lemputės yra naudojamos norint apšviesti didelį auginimo plotą. HID lemputės užtikrina didelį našumą šviesa iš balasto, o tai leidžia jas pakabinti aukštai virš augalų. Šios lemputės išskiria šilumą, kuri gali sudeginti augalo lapus, jei yra per arti. HID lemputės kabinimo aukštis nustatomas pagal jos galingumą. Siekiant šviesą tiesiai į augalus, dažnai su šiomis lempomis kartu naudojamas šviesą atspindintis gaubtas.
HID lempa naudojama šilnamyje.
Yra dviejų tipų HID žibintai: metalo halogenido ir aukšto natrio slėgio. Metalo halogenidų apšvietimas sukuria mėlynos šviesos spektrą, kuris yra labai panašus į natūralią šviesą, taigi puikiai tarnauja kaip pirminis apšvietimas. Aukšto slėgio natrio žibintai naudoja raudonos šviesos spektrą ir gali būti naudojami kaip papildoma šviesa augalų augimui. Pastarosios lemputės padeda augalams augti tiesiai ir sveikai. Taip išvengiamas nepageidautinas augalų iškrypimas ir išsišakojimas. Aukšto slėgio natrio lemputės tarnauja ilgiau nei metalų halogenidai, tačiau norint pasiekti didžiausią efektyvumą jas reikėtų keisti pagal gamintojų rekomendacijas. Ilgai naudota, tačiau vis dar veikianti lemputė gali išskirti mažesnį šviesos srautą nei tikimasi ir padidinti energijos sąnaudas.
LED auginimo lemputės
Šios lemputės suteikia pusiausvyrą tarp mėlynos ir raudonos šviesos. Jos yra mažo dydžio ir sveria daug mažiau nei kitų rūšių auginimo lempos. Šviesos diodai pasižymi dideliu šviesos intensyvumu. Jie beveik neišskiria šilumos, todėl yra labai ekonomiški energijos suvartojimo atžvilgiu.
LED lempos skirtos augalų apšvietimui šilnamyje.
Nors jų pradinė kaina yra didesnė, ypač lyginant su T-5 fluorescenciniais žibintais, jų tarnavimo laikas gali trukti vidutiniškai nuo 50 000 iki 100 000 valandų. Tai yra ko ne visapusiškai geriausias ir pigiausias variantas.
Patarimai norint išlaikyti žemą šiltnamio energijos suvartojimą
Vėdinti ir šildyti šiltnamius ilgainiui gali būti brangu, ypač gyvenant šaltesniuose regionuose. Kad būtų efektyviau ir ekonomiškiau, galite pasinaudoti šiais patarimais ir sumažinti energijos suvartojimą iki minimumo.• Laikykite šiltnamio konstrukciją sandariai sumažindami ar visiškai pašalindami įtrūkimus per kuriuos gali prasiskverbti oras. Užsandarinkite durų staktas ir kitus tarpus sandarikliu. Sutvarkykite visas skyles pamatuose, duryse, šiltnamio dangoje ir aplink orlaides. Laikykite uždarytas duris.
• Izoliuokite šiltnamį. Jei statote naują šiltnamį, ant naujų pamatų, pridėkite nuo 2 iki 5 centimetrų poliuretano arba polistireno izoliacijos. Izoliacinę medžiagą dėkite į 45-60 centimetrų gylį, po visu pamatu. Jei jau turite šiltnamį su pamatais, kurie neapšiltinti, sutvarkykite visus įtrūkimus ir skyles • Prie šiaurinės šiltnamio sienos išorės pridėkite apsaugą nuo vėjo. Spygliuočių sodinimas arba laikinos tvoros panaudojimas kaip vėjovarža gali padėti nukreipti vėją ir virš šiltnamio.
• Kad išvengtumėte šilumos nuostolių naktį, uždėkite šiluminę antklodę arba naktinę užuolaidą.
• Kasmet atlikite šildymo sistemų (jei instaliuotos) techninę priežiūrą.
• Orui cirkuliuoti naudokite HAF ventiliatorius. Turėkite omenyje, kad sanderesnis šiltnamis geriau išlaiko ne tik šilumą, bet ir drėgmę. HAF ventiliatoriai pagerina šiltnamio temperatūrą ir drėgmės lygį. Plačiau šiltnamio vėdinimą aptariame šiame straipsnyje.
• Maksimaliai padidinkite šildomą šiltnamio plotą ir sugrupuokite augalus pagal jų temperatūros reikalavimus.
• Naudokite infraraudonųjų spindulių (IR) ir antikondensacines plėveles siekiant sumažinti infraraudonųjų spindulių ir šiluminės spinduliuotės nuostolius polietilenu dengtuose šiltnamiuose.
• Naudokite kompiuterines valdymo sistemas, kad padidintumėte energijos našumą.
•Naudokite alternatyvius šildymo šaltinius.