Šiltnamių tipų apžvalga
Šiltnamis iš esmės yra uždara erdvė, kurią šildo ir apšviečia saulė. Trumpųjų bangų saulės spinduliuotė prasiskverbia pro stiklo ar kitos skaidrios ar pusiau skaidrios medžiagos sluoksnį ir įkaitina paviršius, tokius kaip žemė ir augalai šiltnamio viduje. Dėl savo prigimties šiltnamiai taip pat leidžia valdyti tokius kintamuosius kaip temperatūra, drėgmė ir šviesa. Kaip šiltnamis atliks šias užduotis, priklausys nuo jūsų. Šiltnamio forma, dydis ir vieta yra jūsų pasirinkimas ir turėtų būti parenkamas atsižvelgiant į turimą erdvę, biudžetą, priežiūros valandas, elektros bei vandens prieigos galimybes.
Kadangi kiekvienas turi savo erdvės ir biudžeto apribojimus, šiame straipsnyje pateiksime platesnius šiltnamio apibrėžimas, tad informacija bus naudinga beveik kiekvienam. Renkantis tinkamiausią šiltnamio tipą apsvarstykite vietą, prieigą prie žemės, išteklių ir komunalinių paslaugų ir, žinoma, bendrą šiltnamio paskirtį ir sezoniškumą. Žemiau apžvelgsime keletą skirtingų populiariausių šiltnamių tipų.
Laisvai stovintis įprastas šiltnamis
Tai yra modelis, kurį dauguma žmonių įsivaizduoja galvodami apie šiltnamį. Tai labiausiai paplitęs dizainas, kai atraminė konstrukcija pagaminta iš medinių arba metalinių stulpų, o stiklas arba permatomas polikarbonatas naudojamas kaip dengiamoji medžiaga. Nors juos galima surinkti rankomis, jie paprastai reikalauja daug darbo. Jau paruoštus šiltnamius galima įsigyti kaip įvairių dydžių rinkinius arba pasinaudoti profesionalių montuotojų paslaugomis.
Įprasto tipo bet kur pastatomas šiltnamis.
Galima rasti įvairių dydžių rinkinių - nuo nedidelio masto hobio reikmėms (apie 2x4m.) iki pramoninių dydžių, kuriuos galima lengviau sukomplektuoti su šildymo ir vėdinimo sistemomis. Tai tinkama, jei esate tikri, kad jūsų šiltnamis bus nuolatinė konstrukcija ir turite pakankamai didelį biudžetą, kad padengtumėte statybos išlaidas. Tai ypač aktualu, jei reikia pastatyti pamatą ir pridėti tokius patogumus kaip vėdinimo sistemos, apšvietimas, vandens prieiga ir elektra. Laisvai stovinčios konstrukcijos paprastai užtikrina tolygesnį šviesos pasiskirstymą ir mažiau šešėlių problemų, tačiau gali būti mažiau efektyvios energijos nei prie sienos pritvirtinti šiltnamiai dėl didelio sienos ploto, kuris gali spinduliuoti šilumą.
Tunelinis šiltnamis
Ieškantiems ne tokio nuolatinio, pigesnio varianto, verta apsvarstyti galimybę įsigyti lankus. Pagrindinis struktūrinis skirtumas yra tas, kad jie pagaminti iš plastiko lakštų. Juose ne taip dažnai įrengiamas šildymas ar vėdinimas ir jie yra daug ekonomiškesni. Tokio tipo šiltnamiai yra lengviau pagaminami ir pritaikomi pagal reikiamus matmenis. Tokius šiltnamius taip pat galima įsigyti kaip komplektus. Juos įsirengti galite patys arba pasinaudoti profesionaliomis šiltnamio įrengimo paslaugomis.
Iš lankų pastatyas tunelinis šiltnamis.
Skirtingai nuo šiltnamio, kuriame auginimo aplinka gali būti kontroliuojama, aukšti tuneliniai šiltnamiai dažniausiai priklauso nuo pasyvaus šildymo, vėsinimo ir drėgmės kontrolės. Be to, augalai dažniau auginami jau esančioje žemėje, o ne lysvėse, kurios dažniau naudojamos kitų tipų šiltnamiuose.
Sieninis šiltnamis
Sodams, kuriose erdvė labai ribota ir (arba) lauko ploto nėra, prie sieninis šiltnamis gali būti geras pasirinkimas. Šio tipo šiltnamiai suprojektuoti taip, kad bent viena pusė būtų sujungta su esamu pastatu, geriausia – į pietų pusę nukreipta siena. Tačiau, atsižvelgiant į šiltnamio vietą, atsižvelgiant į konstrukciją, prie kurios jis yra prijungtas, pritvirtinti šiltnamiai gali turėti šešėlių nuo gretimos konstrukcijos.
Sieninis šiltnamis atsuktas į pietų pusę.
Pritvirtintų šiltnamių dydį lemia sienos, prie kurios jie tvirtinami, ilgis ir aukštis, todėl jie paprastai būna mažesni nei atskirai stovintys šiltnamiai. Dėl siauresnės konstrukcijos šiuose šiltnamiuose gali būti sunku lengvai sutalpinti visą norimą derlių, tačiau didelis teigiamas dalykas yra tai, kad esamo pastato komunalinės paslaugos, pvz., elektra ir vanduo, gali būti panaudotos šiltnamyje, tad šis sprendimas gali būti dar ekonomiškesnis.
Šiltlysvė
Tai tikrai ne standartinis šiltnamis, tačiau puiki pirmojo projekto alternatyva tiems, kurie nori pradėti tyrinėti šiltnamių koncepcijas, bet dar neturi biudžeto ar galimybių įsirengti didesnį šiltnamį. Naudojama sodo sezonui pratęsti, šiltlysvė yra paprasčiausias (ir iki šiol pigiausias) pasirinkimas.
Medinė šiltlysvė su atidaromu dangčiu.
Šiltlysvė yra stiklinis arba plastikinis konstrukcinis jūsų sodo dangalas, apsaugantis sėklas, sodinukus ir augalus nuo per žemos temperatūros, vėjo, sniego ir lietaus. Šiltlysvės gali būti pusiau nuolatinės ir pastatytos vienoje vietoje arba transportuojamos atitinkamai pagal poreikį sode.