Kaip pasirinkti tinkamą kiekį sėklų
• Vanduo: Aplink sėklą turi būti pakankamai vandens, tam, kad sėkla suminkštėtų ir padėtų kvėpuoti. Kai tik sėkla pradeda kvėpuoti prasideda sėklos dygimas.
• Oras: Sėkloms reikia deguonies ir tam tikro kiekio anglies dioksido, kad sudygtų. Pakankamas deguonies ir anglies dioksido kiekis dygstančioms sėkloms gali būti užtikrinamas sodinant sėklas į purų dirvožemį ir laikant drėgną dirvą. Tačiau vertėtų būti atsargiems ir neperlaistyti, kad neužsikimštų dirvos poros.
• Temperatūra: vėsaus sezono augalai, tokie kaip salotos ir brokoliai, geriausiai dygsta vėsesnėje temperatūroje (10˚ iki 24˚C). Kita vertus šiltojo sezono augalai, tokie kaip paprikos, pomidorai ir baklažanai geriausiai dygsta labai šiltoje temperatūroje (nuo 24˚ iki 32˚C). Jei sunku reguliuoti temperatūrą visame šiltnamyje, po pasirinktais augalais galite padėti šilumos kilimėlį ir taip sukurti idealias sąlygas sėklų dygimui.
• Šviesa: priklausomai nuo rūšies, šviesa gali stimuliuoti arba slopinti sėklų dygimą. Daugumai daržovių tinka toks pat šviesos kiekis kaip ir kitoms. Visgi yra svarbu patikrinti sėklų pakelį ir pažiūrėti ar nėra konkrečių šviesos reikalavimų augalui.
• Dirvožemio sąlygos: Dirva, skirta daugumos rūšių sėkloms daiginti turėtų turėti gerą vandens sulaikymą ir pasižymėti geru vandens atidavimu augalams. Taip pat dirvožemis turėtų būti ir be kenkėjų, ligų ir piktžolių. Toks dirvožemis gali būti paruoštas maišant įvairias medžiagas ir dirvas arba galima įsigyti iš anksto sumaišytą ir naudojimui paruoštą dirvą.
Kiek sėklų sėti norint gauti atitinkamą derlių?
Visu pirma reikėtų nuspręsti norimą derliaus kiekį kiekvienai daržovei - pavyzdžiui, 45 kg. pomidorų. Tuomet galima apskaičiuoti reikiamų sėklų skaičių, kad gautumėte tokį derlių, kokio norite. Taigi, reikia nustatyti numatomą derlių iš vieno augalo. Tai gali būti išreikšta kaip derlius iš vieno augalo, derlius metro vagos ar lysvės ir kai kuriais atvejais derlius iš kvadratinio metro ar aro. Numatomo derliaus kiekį galima rasti kai kuriuose sėklų kataloguose, atitinkamai pagal augalo rūšį, arba kai kuriais atvejais tai yra nurodoma ant sėklų pakelio. Šią informaciją taip pat galima gauti iš praeitų metų derliaus rezultatų. Tereikia registruoti derliaus kiekį per vieną augalą. Tad vesti derliaus žurnalą visuomet pravartu.
Jau sudygę pomidorai.
Norimas derliaus kiekis ir augalų derlingumo duomenys gali būti naudojami apskaičiuojant reikiamą augalų skaičių. Padalinus norimą derlių (kg) iš vieno augalo atnešamo derliaus gausite augalų kiekį, reikiamą išgauti tokį derlių. Aukščiau paminėtame pavyzdyje reikės mažiausiai 20 pomidorų augalų norint gauti 45kg. pomidorų derliaus. Tačiau, gali pasitaikyti skaičiavimų ir realaus derliaus neatitikimų dėl išorinių veiksnių kaip oras, drėgmė ir pan., tad derlius gali būti mažesnis nei tikėtasi. Norint sumažinti šią riziką, yra rekomenduotina sodinti apie 10-15% daugiau augalų nei buvo numatyta.
Kitas žingsnis yra išsiaiškinti, kiek sėklų reikėtų daiginti. Yra rekomenduojama sėti daugiau sėklų nei reikalinga, siekiant kompensuoti dygimo nuostolius. Reikėtų pridėti 20% prie apskaičiuoto visų augalų skaičiaus. Bet koks augalų perteklius gali būti parduotas arba atiduotas artimiesiems.
Apibendrinus, reikėtų sodinti trisdešimt sėklų, kad gautumėte 56 kg. pomidorų derliaus. Turėdami šią informaciją dabar žinote, kiek sėklų reikės norimam derliui išgauti. Be to, taip pat galima apskaičiuoti reikiamą plotą šiltnamyje žinant tikslų augalų kiekį.