Svajojate apie gausų derlių savo šiltnamyje?
Paruoškite trąšas jau dabar!
Kiekvienas sodininkas, auginantis daržoves šiltnamyje, trokšta sulaukti dosnaus ir skanaus derliaus. Tai tikrai įmanoma, tereikia šiek tiek pagalbos! Be optimalios temperatūros, oro drėgmės ir šviesos, tinkamos trąšos vaidina lemiamą vaidmenį. Juk daržovėms, kaip ir mums, reikia subalansuotos mitybos.
Vitaminų ir mineralų trūkumas gali sulėtinti augalų augimą bei vystymąsi. Tačiau ir per didelis maistinių medžiagų kiekis gali būti žalingas, sukelti dehidrataciją. Todėl svarbu rasti aukso viduriuką. O kokios trąšos geriausiai tinka lietuvių taip pamėgtiems pomidorams sodinant šiltnamyje?
Pirmasis žingsnis į gausų derlių – tinkamas tręšimas prieš sodinimą
Prieš sodinant pomidorus, mineralinės trąšos, turinčios kalio, fosforo ir azoto, puikiai paruoš dirvą. Tiesiog paskleiskite trąšas ant dirvos paviršiaus ir įkaskite. Šis paprastas veiksmas pagerins dirvožemio struktūrą, padarys jį puresnį ir labiau pralaidų orui. O tai, savo ruožtu, padės pomidorų šaknims lengviau įsitvirtinti ir augti.
Pomidorų trąšų klasifikacija
Trąšos, skirtos pomidorams šiltnamyje, gali būti skirstomos į kelias grupes:
- NPK pramoniniai kompleksai
Patogus ir ekonomiškas būdas aprūpinti augalus azotu, fosforu ir kaliu. Tokie produktai kaip „Azofoska“ ir „Nitrophoska“ yra puikūs pasirinkimai.
- Azoto trąšos
Būtinos, kai pomidorai įsišaknija, auga žalia masė ir bręsta vaisiai. Azotas yra augimo pagrindas!
- Fosfatų ir kalio trąšos
Šie elementai yra tiesiogiai atsakingi už vaisių vystymąsi, sodrią spalvą ir puikų skonį.
- Probiotinės trąšos
Natūralios trąšos, pagamintos iš ežerų dumblo, pagerina dirvožemio struktūrą ir derlingumą.
- Mikroelementai
Nors ir reikalingi mažais kiekiais, jie atlieka svarbų vaidmenį augalų sveikatai ir derliui.
Detaliau apie NPK pramoninius kompleksus
„Azofoska“ yra universalus pasirinkimas, tinkantis bet kokio tipo dirvožemiui. Puikiai tinka įvairioms daržovėms, vaismedžiams, krūmams ir net vazoninėms gėlėms. „Nitroammofoska“, Azofoskos atmaina, puikiai tinka daigams. Ji stiprina šaknų sistemą ir skatina žaliosios augalo dalies augimą.
„Nitrophoska“ taip pat turi teigiamą poveikį dirvožemiui, gerina jo kokybę. Be to, ji skatina sodrios žalios masės augimą ir didelių vaisių formavimąsi.
Ar ieškote ko nors dar? „Kemira-Universal-2“ ir be chloro tręšiamos „Universal“ taip pat yra puikios. Be pagrindinių elementų, jose yra mikroelementų, būtinų įvairiuose pomidorų vystymosi etapuose.
Azoto trąšos
Pomidorams reikia azoto prieš jiems giliai išleidžiant šaknis, augant žaliai masei ir vaisiui. Azoto kiekis lemia būsimą derlių. Tačiau jo perteklius susilpnins augalų imunitetą. Todėl azoto trąšas geriau naudoti prieš sodinimą arba likus 2 savaitėms iki jo.
Azoto trąšų trūkumas yra medžiagos lakumas, todėl šių trąšų galiojimo laikas yra trumpas. Pramoninės azoto trąšos dar vadinamos karbamidu arba amonio nitratu.
Fosfatų ir kalio trąšos - duetas tobulam derliui!
Fosfato ir kalio trąšos visada naudojamos kartu. Dėl šių elementų pomidorų vaisiai gerai vystosi, turi sodrią spalvą ir skonį. Šias trąšas galima pradėti duoti nuo pirmųjų pomidorų užuomazgos ir kiaušidės. Tręšti rekomenduojama rudenį, kad dirvožemyje susikauptų pakankamas kiekis. Tarp kalio trąšų populiari kalio druska arba kalio chloridas.
Mikroelementai, kai mažiau yra daugiau
Mikroelementai iš anksto įvedami į dirvą. Sodinimo laikotarpiu tokios trąšos nenaudojamos.
Naudojami mikroelementai:
- kalio sulfatas... Dėl jo trūkumo bloga vaisių laikymo kokybė.
- boro rūgštis... Boro trūkumas daro įtaką pasėlių kiekiui, nes šepečiai byra.
- manganas, magnis, cinkas... Visi elementai pagerina augalų imunitetą, turi įtakos vaisių formavimuisi.
Liaudiški metodai užtikrinti sodrų derlių
Nepamirškime ir patikrintų liaudiškų priemonių!
Humusas ir mėšlas – sodo klasika. Humusas pristatomas kaip parengiamasis būsimų augalų sodinimo etapas. Humuso kiekis apskaičiuojamas pagal 5-6 kg proporciją 1 kvadratiniam metrui. Tada dirvožemis turi būti gerai iškastas.
Šiltnamyje naudojamas arklių mėšlas pomidorams, praskiestas vandeniu proporcija - 1 kibirui mėšlo yra 10 kibirų vandens. Taip pat galite naudoti vištienos išmatas. Arklių mėšlas įterpiamas praėjus 3 savaitėms po sodinamosios medžiagos šiltnamyje pasodinimo.
Taip pat kiaušinių lukštai, silpnas mangano tirpalas ir nedidelis pelenų kiekis. Pelenai turi būti naudojami 100 g kiekio šulinyje. Kiaušinių lukštai dedami susmulkinti į mažus trupinius. Manganas naudojamas bakterijų ir grybų dirvožemiui gydyti.
Probiotinės trąšos – kas tai?
Probiotinės trąšos – tai trąšos, kurių pagrindą sudaro tam tikra organinio komposto rūšis – sapropelis. Jos išgaunamos ne kompostuojant organines atliekas komposto dėžėje, bet kasant dumblą iš ežerų dugno. Kitaip tariant, šis kompostas – tai per tūkstančius metų susisluoksniavęs ir gerai perpuvęs šakų, lapų, nendrių, netgi ir žuvų bei mikroorganizmų sluoksnis.
Probiotinių trąšų sudėtyje yra huminių rūgščių, vitaminų bei bakterijų kompleksų. Dėl sapropelio poveikio, visi augalams reikalingi elementai atiduodami augalui palaipsniui, o ne vienu metu.
Svarbiausia – saikas!
Patyrę sodininkai nesutaria dėl reikalingo augalų mitybos kiekio. Bet visi laikosi nuomonės, kad pagrindinis dalykas yra teisingas dozavimas tręšimui. Stebėkite augalus, reaguokite į jų poreikius ir nepertręškite, o neperlaistyti padės mūsų GRAAS iRigator sistema. Sėkmės auginant pomidorus ir daržoves!